fbpx
 • Struktura Ferajny

  Dla najmłodszych dzieciaczków (od drugiego roku życia) organizujemy zajęcia z rodzicami. Są to tzw. Grupy Białe, w których będziemy uczymy maluchy podstaw koordynacji poprzez dostosowane do ich wieku atrakcyjne ćwiczenia ruchowe. Podstawą jest oczywiście ogrom zabawy i rozbudzanie w dzieciach pozytywnego nastawienia do aktywności fizycznej, a filary, na których bazujemy to:

  1. Ogólny rozwój dzieci: fizyczny, społeczny, poznawczy i emocjonalny.
  2. Wspieranie właściwych postaw rodzicielskich.
  3. Integralny element treningu ruchowego.

  Ze względu na specyfikę Grupy Białej, przypominamy kilka najważniejszych zasad panujących na treningach:

  Trenujemy w układzie rodzic- dziecko. Trener prowadzący zajęcia będzie sugerował kolejne ćwiczenia i każde z nich prosimy wykonywać wspólnie ze swoim dzieckiem. Pamiętajmy o odpowiednim sportowym ubiorze dla siebie i malucha! Przyda się także butelka wody mineralnej. Mając na uwadze wiek dzieci, ma być to dla nich przede wszystkim dobra zabawa i obycie się z ćwiczeniami sportowymi. Dzieci NIE MUSZĄ wykonywać wszystkich ćwiczeń tak jak pokazał trener. Chwalmy proces, chwalmy ich zaangażowanie. Zachęcajmy do działania i doceniajmy kreatywność. Wiele z zasugerowanych ćwiczeń, można zrobić na wiele sposobów, a wyobraźnia dziecka jest nieskończona. Dzieci mogą robić ćwiczenia:
  – Podobnie jak trener
  – Inaczej
  – Po swojemu

  Najważniejsze jest zaangażowanie i frajda dziecka, a nie forma wykonania zadania.

  Nie ma także nic złego w tym, że za pierwszymi razami dużo będziemy dziecku pomagać. Na wszystko potrzeba czasu, a dzieci w tym wieku bardzo potrzebują naszego wsparcia i asysty. Pozytywne nastawienie też ma duże znaczenie! Dzieci czują nasze zniecierpliwienie i same o wiele szybciej się zniechęcają. Sport uczy wytrwałości, a tą piękną cechę, możemy szlifować już do najmłodszych lat, chociażby na naszych wspólnych treningach

  Pamiętajmy! Sport dzieci i młodzieży to przede wszystkim dobra zabawa! : )

  Przygodę z Ferajną nasi podopieczni zaczynają zazwyczaj, od grup Żółtych, czyli przedszkolnych dla dzieci w wieku 3-5 lat.

  Tutaj na sam początek polecamy zajęcia raz w tygodniu. Mamy zachęcić młodego żądnego wrażeń zawodnika i na sam początek, kiedy wszystko jest nowe, lepiej dać mu czas na oswojenie się z nowymi sytuacjami i pracą w grupie. W tych grupach Trenerzy zamieniają się w czarowników i zaczarowują dzieci np. w rycerzy. Wszystkie ćwiczenia, które wykonujemy mają jasno ustalony scenariusz, a dzieci nawet nie wiedzą, ze ćwiczą granie w piłkę. Zamiast tego przeżywają przygodę i np. idą uwolnić księżniczkę! Oczywiście na każdym treningu przygoda jest inna. Nasi trenerzy opracowali już ponad 100 scenariuszy, a cały czas powstają nowe, wykorzystywane tylko w Ferajnie! 😊 Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona! Nie możemy zmarnować jej potencjału. 😊

  Następnie dzieci zmieniają grupę na Pomarańczową (5-7 lat). Tutaj mają Państwo wybór zajęć raz albo dwa razy w tygodniu (w zależności od lokalizacji).

  Ferajnowicze poznają tu podstawowe terminy psychologiczne przydatne na boisku i w życiu takie jak: koncentracja, komunikacja, wytrwałość, motywacja. Pod względem sportowym uczymy się wszystkich podstawowych umiejętności w odpowiednio ułożonych i dostosowanych cyklach. Specjalnie wydłużyliśmy treningi (- teraz trwają one aż 75 minut)!

  Następnie dzieci zmieniają grupę na Czerwona (7-9 lat). Tutaj też mają Państwo wybór zajęć raz albo dwa razy w tygodniu (w zależności od lokalizacji).

  Ferajnowicze starają się coraz więcej stosować poznane terminy w praktyce. Wraz z wiekiem zwiększa się także poziom sportowy i intensywność treningów. Treningi nadal trwają 75 minut!

  Obie grupy mają już treningi, które trwają 90 minut. Zalecamy zajęcia dwa razy w tygodniu (ale oczywiście można też brać udział w nich raz).

  Razem ze wzrostem poziomu sportowego, zwiększa się też poziom intensywności i trudności zadań. Zawodnicy mają podzielone tematy treningów na atak i obronę i opanowują wszystkie niezbędne piłkarskie etapy wtajemniczenia (nawet nasze ulubione podejście do pressingu😉).

  Pod względem mentalnym obie grupy już w praktyce starają się wykorzystywać wszystko to, czego nauczyły się w ciągu poprzednich 4 lat. Oczywiście nie zabraknie nowych, trudniejszych zagadnień, a w grupie Niebieskiej spotkań z ludźmi ze świata sportu, którzy opowiedzą, lub pokażą, jak wygląda świat dziennikarstwa sportowego, czy bycie spikerem lub sędzią piłkarskim!

  Wiek i poziom zajęć jest w 100% dostosowany do psychologicznego rozwoju dziecka i grupy. Nasz system szkolenia został opracowany na podstawie teorii rozwoju dzieci i własnych doświadczeń, jako Trenerów i Psychologów.